تغذیه سالمسلامت و سبک زندگی

چگونه رژیم dash بگیریم؟

رژیم dash بر استفاده از پروتئین‌های بدون چربی، میوه‌ها و سبزی‌های سرشار از فیبر تاکید می‌گذارد که همگی در به‌وجود آوردن سیری مطلوب موثر هستند.

حتی اگر از رژیم DASH کم‌کالری پیروی کنید، باز هم این ویژگی را از دست نمی‌دهید.

در حالی که کنار گذاشتن غذاها و خوراکی‌های محبوبی که چرب، شیرین و شور هستند، می‌تواند واقعا کار سختی باشد، اما رژیم DASH به‌طور کلی هیچ محدودیت مطلقی در استفاده از گروه‌های غذایی ایجاد نمی‌کند و درنتیجه شانس پیروی از این رژیم را در درازمدت افزایش می‌دهد.

میزان راحتی: رژیم DASH به شما نمی‌گوید که مواد غذایی یا غذاهای خاصی را هرگز نخورید، بلکه به شما اجازه می‌دهد از بدترین گزینه‌ها نیز به مقدار ناچیز استفاده کنید.

دستورپخت‌ها: طراحان رژیم DASH بیش از ۱۸۰ دستورآشپزی برای این رژیم ارائه کرده‌اند که به‌ راحتی در اینترنت قابل دسترس هستند.

غذا خوردن بیرون از خانه: از آن‌جایی که غذاهای رستورانی بیش از حد شور و چرب هستند، رژیم DASH به‌ سختی به شما اجازه می‌دهد که بیرون از خانه غذا بخورید. با این‌ حال، اگر تصمیم گرفتید که چنین کاری انجام بدهید،‌ حتما از مواد غذایی شور، دودی و طعم‌دار پرهیز کنید.

جدی گرفتن این محدودیت‌ها نیز در مصرف غذاهای رستورانی برای پیروی از رژیم DASH ضرورت دارد:

محدود کردن استفاده از چاشنی‌ها،‌ استفاده از میوه‌ها و سبزی‌ها به‌ جای سوپ و درخواست کردن از آشپز رستوران برای رعایت نکات اصولی در آماده‌سازی غذا.

سیری: متخصصان تغذیه همواره بر اهمیت احساس سیری و رضایتمندی پس از خوردن غذاها تاکید کرده‌اند و خوش‌بختانه رژیم DASH نیز می‌تواند این سیری و رضایتمندی مطلوب را ایجاد کند.

رژیم DASH بر استفاده از پروتئین‌های بدون چربی، میوه‌ها و سبزی‌های سرشار از فیبر تاکید می‌گذارد که همگی در به‌ وجود آوردن سیری مطلوب موثر هستند. حتی اگر از رژیم DASH کم‌کالری پیروی کنید، باز هم این ویژگی را از دست نمی‌دهید.

تغییرات ذائقه‌ای: اگرچه امکان دارد که دل‌تان برای خوردن چیپس سیب‌زمینی و خوراکی‌های دیگر تنگ شود، اما جوانه‌های چشایی شما در نهایت با وضعیت جدید سازگار خواهند شد.

همچنین استفاده از گیاهان خوراکی و ادویه‌های مختلف در رژیم DASH توصیه می‌شود.

نقش ورزش در رژیم dash چیست؟

ورزش کردن در رژیم DASH به رژیم‌گیرندگان توصیه می‌شود، خصوصا اگر آنان قصد کاهش وزن و لاغری داشته باشند.

این افراد برای شروع باید با ورزش‌های سبک ۱۵ دقیقه‌ای مانند پیاده‌روی در اطراف خانه پیش بروند و این کار را هر صبح و هر شب تکرار کنند.

به مرور زمان نیز باید شدت و مدت‌زمان ورزش‌ها را بیشتر کنند. متخصصان می‌گویند که شما باید فعالیت‌های بدنی مورد علاقه خودتان را پیدا کنید، هدف‌گذاری صحیح داشته باشید و طبق یک برنامه منظم پیش بروید.

آیا رژیم dash خطری هم برای سلامتی دارد؟

پاسخ به این پرسش، منفی است. با این‌ حال، اگر به بیماری یا مشکل خاصی مبتلا هستید، حتما درباره انتخاب رژیم DASH با پزشک خودتان مشورت کنید.

آیا رژیم dash ، فوایدی برای سلامت قلبی-عروقی دارد؟

بله.

مطالعات دقیقی در همین زمینه نشان می‌دهند که رژیم DASH می‌تواند فشار خون را پایین بیاورد، در حالی که فشار خون بالا می‌تواند از عوامل محرک در ابتلا به بیماری‌های قلبی، نارسایی قلبی یا حتی بروز سکته‌ها باشد.

در ضمن، پیروی از این رژیم با افزایش سطح کلسترول خوب خون یا HDL همراه است و همچنین سطح کلسترول بد خون یا LDL و تری‌گلیسیرید را هم کاهش می‌دهد.

مطالعات دیگری نشان داده‌اند که ترکیب کردن رژیم DASH با کاهش سدیم مصرفی، میزان اثربخشی این رژیم را در راستای کاهش فشار خون بیشتر می‌کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

دکمه بازگشت به بالا