تغذیه سالمسلامت و سبک زندگی

آیا رژیم flexitarian به کاهش وزن منجر می‌شود؟

پیروی از رژیم flexitarian با اضافه کردن ۵ گروه غذایی به رژیم غذایی آغاز می‌شود.

این ۵ گروه عبارت‌اند از گوشت‌های جدیدی مانند پنیر توفو، لوبیا، عدس، نخود، مغزهای خام، دانه‌ها و تخم‌مرغ؛ میوه‌ها و سبزی‌ها؛ غلات سبوس‌دار؛ محصولات لبنی؛ و قندها و ادویه‌ها که شامل هر چیزی از گیاهان خشک‌شده گرفته تا سس‌های سالاد می‌شوند.

هدف رژیم flexitarian: کاهش وزن و دستیابی به سلامت مطلوب.

ادعا:

افرادی که از رژیم Flexitarian پیروی می‌کنند، درنهایت وزن خودشان را نسبت به افراد دیگر (خصوصا کسانی که گوشت مصرف می‌کنند)، حدود ۱۵ درصد کاهش می‌دهند.

از دیگر ادعاهای این رژیم غذایی می‌توان به چنین مواردی اشاره کرد: کاهش نرخ ابتلا به بیماری‌های قلبی، ‌بیماریدیابت و سرطان؛ و اضافه کردن ۳.۶ سال به میانگین طول عُمر.

نظریه علمی:

اصطلاح رژیم Flexitarian از پیوند دو کلمه دیگر، یعنی flexible به معنای انعطاف‌پذیر و vegetarian به معنای گیاه‌خوار، ساخته شده است.

نامی که برای این رژیم انتخاب شد، به حدود یک دهه پیش در سال ۲۰۰۹ و نوشتن کتابی در این مورد به قلم دکتر داون جکسون بلتنر برمی‌گردد.

این متخصص تغذیه در کتابش با عنوان The Flexitarian Diet: The Mostly Vegetarian Way to Lose Weight، Be Healthier، Prevent Disease and Add Years to Your Life  اعلام کرد که انسان‌ها برای برخورداری از فواید گیاه‌خواری ضرورتی ندارد که مصرف گوشت‌ها را به‌طور کامل از رژیم غذایی خودشان حذف کنند.

درواقع، دکتر بلتنر این مساله را مطرح کرد که شما می‌توانید اولویت را به گیاه‌خواری بدهید، اما همچنان از غذاهای گوشتی مانند برگرها یا استیک‌ها لذت ببرید.

رژیم flexitarian چگونه عمل می‌کند؟

پیروی از رژیم Flexitarian با اضافه کردن ۵ گروه غذایی به رژیم غذایی آغاز می‌شود.

این ۵ گروه عبارت‌اند از «گوشت‌های جدید» (پنیر توفو، لوبیا، عدس، نخود، مغزهای خام، دانه‌ها و تخم‌مرغ)؛ میوه‌ها و سبزی‌ها؛ غلات سبوس‌دار؛ محصولات لبنی؛ و قندها و ادویه‌ها (هر چیزی از گیاهان خشک‌شده گرفته تا سس‌های سالاد).

در رژیم Flexitarian، یک برنامه غذایی مشخص برای ۵ هفته متوالی وجود دارد که به شما می‌گوید برای وعده‌های صبحانه، ناهار، شام و میان‌وعده از چه دستورآشپزی‌هایی استفاده کنید.

شما می‌توانید این برنامه مشخص را متناسب با اولویت‌ها و شرایط خودتان تغییر بدهید، ‌ولی رژیم ۳-۴-۵ مشخصی در رژیم Flexitarian وجود دارد: صبحانه باید حدودا ۳۰۰ کالری، ناهار ۴۰۰ کالری و شام ۵۰۰ کالری داشته باشد.

هر وعده از میان‌وعده‌ها نیز نباید بیشتر از ۱۵۰ کالری به بدن برسانند و مجموع این کالری‌های روزانه نیز باید روی ۱۵۰۰ بماند.

متخصصان می‌گویند که برای کاهش یا افزایش مجموع کالری‌های روزانه در رژیم Flexitarian باید براساس این عوامل عمل کنید: سطح فعالیت بدنی، جنسیت، وزن و قد.

وعده‌های غذایی در رژیم Flexitarian بیشتر با کمک پروتئین‌های گیاهی تهیه می‌شوند، نه پروتئین‌های حیوانی.

رژیم flexitarian چه‌قدر هزینه مالی دارد؟

خریدن هیچ ماده غذایی عجیب‌وغریبی در رژیم Flexitarian لازم نیست. پس مجموع خریدهایی که برای این رژیم غذایی انجام می‌دهید، نباید گران‌تر از روال همیشگی باشد.

به‌علاوه، این رژیم غذایی ذاتا براساس مواد غذایی معمولی و طبیعی شکل گرفته است و درنتیجه پیروی از دستورالعمل‌های غذایی آن کار سختی نیست.

آیا رژیم flexitarian به کاهش وزن منجر می‌شود؟

احتمال کاهش وزن با پیروی از رژیم Flexitarian وجود دارد.

مطالعات نشان می‌دهند که گیاه‌خواران نسبت به گوشت‌خوارها اساسا به دریافت کالری کمتری تمایل دارند، وزن‌شان پایین‌تر است و در شاخص توده بدن نیز از وضعیت بهتری برخوردارند.

پس اگر شما در این رژیم، استفاده از منابع گیاهی را جدی بگیرید (میوه‌ها، سبزی‌ها و غلات سبوس‌دار)، با مصرف کالری کمتر می‌توانید به احساس سیری مطلوب برسید.

البته این‌که کاهش وزن در این رژیم چقدر سریع پیش برود و تا چه اندازه پایدار باقی بماند، کاملا به تلاش‌های خود شما بستگی دارد.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا